Literárna kaviareň Viola

Peter Katina – Túžba tvoriť – Akordeón a elektronika

Written on 12. mája 2018   By   in Nezaradené

32207629_808104526060845_6804886449377247232_o

Druhý program z cyklu popularizačných prednášok o súčasnej hudbe „Túžba tvoriť“ bude patriť akordeonistovi Petrovi Katinovi. Meno tohto výnimočného interpreta nie je publiku vo VIOLE neznáme. Hosťoval tu už v rámci viacerých hudobných večerov, predstavil sa ako interpret sólových skladieb i spoluhráč v rámci komorných diel a zároveň ako fundovaný muzikológ a invenčný propagátor hudby. Rovnaká miera originality bude prítomná aj v tomto hudobnom večeri. Katina predstaví netradičný a originálny hudobný program, ktorého dramaturgia je založená na spájaní pestrých stredoeurópskych hudobných kontextov. Večer vo VIOLE je súčasťou cyklu recitálov (po Budapešti, Bratislave a Prahe prichádza na rad Prešov), pozostávajúcich z premiér nových diel mladej generácie skladateľov. V koncertnom uvedení ide o ojedinelú myšlienku spojenia klasického akordeónového recitálu s multikanálovou elektronikou. Program Akordeón a elektronika je prehliadkou siedmich nových skladieb od českých, slovenských, maďarských a poľských autorov, ktoré Peter Katina priamo inicioval a podieľal sa na ich vzniku sériou masterclassov a workshopov pre skladateľov. Kolekcia nových kompozícií spájajúcich akustický zvuk akordeónu s elektronikou sa tak stáva pozoruhodným príspevkom k objavovaniu nových zvukových možností, ktoré toto spojenie prináša.

Program večera:
Jázon Kováts Transition
Bálint Baráth Respiration
Gergely Gulyás Phrases
Jan Trojan Lullaby for Jon
Miroslav Tóth Magma for accordion and cyber nature
Michał Janocha Loosing
Jiří Lukeš ..sounds from the ice!

Interpret:
Peter Katina /akordeón a multikanálová elektronika/

Projekt Túžba tvoriť 2 podporil Fond na podporu umenia

VSTUP VOĽNÝ

Miesta si môžete rezervovať priamo v Literárnej kaviarni VIOLA alebo na info@literarnakaviaren.sk / 0905 688 665 (t. č. je aktívne v čase otváracích hodín kaviarne)
Rezervované miesto je potrebné obsadiť minimálne 30 min. pred začiatkom podujatia, v opačnom prípade nárok na rezerváciu miesta zaniká.